lub 
 aby uzyskać dostęp do darmowych materiałów.

Jedna rzecz, którą musisz zrobić zanim otworzysz biznes w gastronomii! Biznes plan restauracji.

07/05/22

Jest jedna rzecz, którą musisz zrobić zanim otworzysz restaurację. Jedna bardzo ważna czynność, którą pomija wielu początkujących w branży i nie tylko początkujących. Tą rzeczą nie jest ani zadbanie o ładne meble ani zakup szykownej (i drogiej) porcelany. Nie jest to też poszukiwanie dostawców ani umawianie się z blogerami na testing. Tym czymś jest przygotowanie biznes planu, biznes planu restauracji lub każdego innego biznesu w gastronomii. To on poprowadzi Cię do celu, uchroni przed popełnieniem wielu błędów. Profesjonaliści nie ignorują wagi dobrego przygotowania do startu. Bądź profesjonalistą, miej swój biznes plan restauracji, kawiarni, bistro czy cukierni.  

P.S Ten artykuł oraz załączone do pobrania karta pracy i plik pdf, są materiałem uzupełniającym do podcastów #004 i #005. Kartę pracy oraz przykładowy biznes plan co pobrania znajdziesz na dole strony tego artykułu. 

 

Przydatne linki:

  1. zobacz jak możesz zaplanować otwarcie biznesu w gastronomii, wysłuchaj podcastu.
  2. ile można zarobić w gastronomii 

Artykuł o biznes planie restauracji jest częścią większej całości. Jeżeli jeszcze nie wysłuchałeś  pierwszej i drugiej części podcastu "Ile można zarobić na biznesie w gastronomii?" koniecznie to zrób! Znajdziesz je pod numerek czwartym i piątym, tworzą one jedną całość z tym artykułem. Z czwartego podcastu dowiesz się między innymi, jakie mogą być typy inwestorów oraz jakie mają szansę na sukces.  Sprawdź, może wpisujesz się, w którąś z kategorii? W podkaście piątym wysłuchasz o tym, jak oszacować zysk, ile można zarobić na biznesie gastronomicznym. Poznasz też dane z rynku. To wszystko pomoże Ci dobrze się przygotować, do prowadzenia biznesu. Dzięki tej wiedzy wprowadzisz  zmiany w już prowadzonym projekcie.  Pamiętaj, że do tego artykułu masz dołączoną do pobrania kartę pracy oraz przykładowy biznes plan restauracji. 

 

Biznes plan restauracji ratuje ... biznes.

Na drodze do otwarcia swojego, tego jedynego i wymarzonego miejsca, restauracji, bistra stoi wiele zadań. Wiele z nich może pominiesz a inne potraktujesz ze szczególną uwagą. Jednak o jednej rzeczy nie możesz zapomnieć. Jest nią przygotowanie biznes planu swojego przedsięwzięcia. Nie ważne czy planujesz otworzyć restaurację, kawiarnię, cukiernię czy może food tracka. Biznes plan to podstawa.

Oczywiście możesz powiedzieć, że wszystko sprawdziłeś, że masz już miejsce na restaurację i że jesteś pewien sukcesu. Koronnym argumentem może być fakt, że finansujesz się sam, więc nie potrzebujesz nic nikomu udowadniać. Nikomu nie będziesz się tłumaczyć. Wniosku do pożyczkodawcy czy potencjalnego inwestora składać nie planujesz. Gratuluję oczywiście pewności siebie i posiadanych środków, ale pozwól, że powiem Ci do czego biznes plan Ci posłuży i dlaczego nie możesz go pominąć.

 

Czym jest biznes plan restauracji?

Po pierwsze biznes plan to dokument dla Ciebie. Jest to pewnego rodzaju układanka, jak wysłuchasz w podkaście pewnego rodzaju zabawą w puzzle. Praca nad przygotowaniem biznes planu, zmusza do ponownego przemyślenia projektu a struktura biznes planu generuje pytania. Pytania czasami trudne i niewygodne. Po prostu zmusza do lepszej i bardziej efektywnej pracy.

Dodatkowo może się okazać, że tworząc swój plan na biznes pominąłeś jakieś ważne tematy które są istotne, może coś źle policzyłeś albo nie sprawdziłeś. Jeżeli nie masz doświadczenia w budowaniu biznesu gastronomicznego, łatwo mogłeś czegoś nie wziąć pod uwagę.

 

Co zyskasz dzięki biznes planowi?

Biznes plan, nawet taki pisany dla siebie samego, jest bardzo istotny. Dzięki biznes planowi zdarzy się kilka rzeczy, które możesz docenić:

  • uporządkujesz projekt i określisz go w czasie,
  • uwiarygodnisz planowane przedsięwzięcie w swoich własnych oczach,
  • nabierzesz pewności siebie,
  • będziesz wiedział czego możesz się spodziewać,
  • będziesz miał poczucie kontroli.
  • biznes plan może też wskazać niedostatki, które będzie trzeba uzupełnić zanim przystąpisz do inwestycji. Ograniczysz dzięki temu ryzyko niepowodzenia, gdyby stanęły na drodze w nieprzewidzianym momencie.

 

O czym pamiętać trzeba tworząc własny biznes plan?

Biznes plan nie musi być długi, musi po prostu być konkretny. Oto kluczowe zasady pisania biznes planu.

 

1. Bądź zrozumiały.

To naprawdę ważne, jeżeli nie potrafisz w skróci opowiedzieć tego co zamierzasz i jak planujesz do tego dojść. Jeżeli masz z tym problem wróć do początku i przemyśl projekt ponownie. Moje doświadczenie mówi, że projekt powinien być klarowny i zrozumiały dla osób niezwiązanych z projektem. Pamiętaj, że jeżeli chciałbyś pozyskać finansowanie to na przekonanie do pomysłu, np. znajomego, przeważnie masz kilka minut, później twoje szanse maleją. Upewnij się, że od samego początku, częścią biznes planu jest opis planowanej działalności i sposób, w jaki będzie ona zarabiać. Używaj prostego języka przez cały czas.

 

2. Biznes plan jest zwięzły.

Konkretność jest tak samo ważna jak zwięzłość. Szczegóły pomogą ci przeanalizować, w jaki sposób faktycznie zrealizujesz swój plan na biznes.

 

3. Poznaj swój rynek

Dużą częścią wiedzy o tym, czy Twoja firma odniesie sukces, jest zrozumienie odbiorców. Upewnij się, że Twój plan jasno określa rynek docelowy – komu będziesz sprzedawać? Gdzie oni są, dlaczego do Ciebie przyjdą. Ile innych firm już sprzedaje podobne produkty, czy sprzedają do tych samych konsumentów?

 

4. Poznaj swoje finanse

Inną istotną częścią biznesplanu jest sekcja finansów. Jeśli Twoja firma nie przyniesie żadnych pieniędzy, nie odniesie sukcesu. Musisz jasno określić, w jaki sposób osiągniesz zysk. Pisząc biznes plan myśl o przyszłości o tym jak możesz go wykorzystać. Twój plan będzie niezwykle przydatny, jeśli chodzi o pozyskanie kredytu, np. leasingu urządzeń do produkcji. Nie jest to jego jedyne zastosowanie. Jak już wiesz, to jest również osobiste narzędzie, które pomoże Ci zrozumieć Twoje cele.

 

Przygotowanie biznes planu, od czego zacząć?

Jeżeli nie przygotowujesz biznes planu dla jakiejś instytucji, to najważniejszy jest rozsądek a nie pisanie aby pisać. Papier wszystko zniesie a Ty potrzebujesz mieć przede wszystkim wytyczona drogę do osiągnięcia swoich celów. Temu służy biznes plan. Nie zbudujesz firmy, tylko o niej pisząc. Tak więc, tworząc biznes plan restauracji czy cukierni pamiętaj o intuicji, rozsądku, po prostu zaufaj sobie. 

 

Pliki do pobrania, karta pracy oraz przykładowy biznes plan restauracji.

Do tego artykułu dołączone są dwa pliki. Jeden to przykładowy biznes plan drugi to karta pracy. Przykładowy biznes plan jest dość długim dokumentem, ale ukazuje elementy z których może być zbudowany dokument. Nie ma jednego biznes planu tak jak nie ma takiego samego biznesu. Rzuć na niego okiem i zobacz co o tym myślisz. Częścią biznes planu jest analiza kosztów, zarówno nakładów które poczynisz przed otwarciem jak i kosztów działalności po otwarciu. O tym jak budować takie zestawienie kosztów, jak prognozować zyski posłuchasz w piątym podkaście "Ile można zarobić na restauracji" Ten wpis i oba podcasty, czwarty i piąty, tworzą jedną całość.

Karta pracy to pdf, który możesz użyć do wykonania swoich szacunków nakładów, kosztów oraz zysku. Mam nadzieję, że Ci się przyda. Koniecznie rzuć okiem.

 

Powodzenia! 

Pobierz / wydrukuj materiał
Karta pracy

Powiązane tematy:

Podziel się tym artykułem z innymi:

Komentarze:

Aby dodać komentarz musisz być zalogowana/-y.  Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

Rejestracja

Uzyskaj dostęp do wartościowych treści dostępnych tylko dla osób zalogowanych. Zapisz się do newslettera.

Aby zapisać się na newsletter i otrzymać bezpłatny poradnik należy się zarejestrować. Rejestracja jest bezpłatna i da Ci również dostęp do innych darmowych materiałów. Po wypełnieniu formularza otrzymasz od nas email z linkiem aktywacyjnym, w który należy kliknąć. Jeśli nie otrzymasz wiadomości w ciągu 5-ciu minut, sprawdź folder SPAM.
Polityka prywatności strony marcinkoch.pl

Marcin Koch

Te wpisy również mogą Cię zainteresować

07/05/22


Jedna rzecz, którą musisz zrobić zanim otworzysz biznes w gastronomii! Biznes plan restauracji.

Czytaj więcej

28/04/22


Storytelling. Narzędzie, które wyniesie Twoją restaurację, firmę ponad konkurencję.

Czytaj więcej

07/04/22


Edukacja i rozwój czyli o tym po co jest projekt MarcinKoch.pl.

Czytaj więcej
pencilprinteruserdownloadarrow-right