Biznes Kompas

Kreatywne narzędzia rozwiązywania problemów

Kreatywne narzędzia rozwiązywania problemów.

Udostępnij ten artykuł:
Kreatywne narzędzia rozwiązywania problemów istnieją i są dostępne dla każdego z nas. Myślisz, że kreatywność to domena artystów, pracowników agencji reklamowych czy wynalazców? Sądzisz, że kreatywność to nagła chwila olśnienia, przebłysk geniuszu? Nic bardziej mylnego. Choć wielu z nas nie postrzega siebie samych jako osób kreatywnych to każdy z nas jest kreatywny. Różni nas tylko stopień w jakim jesteśmy kreatywni, zostało to naukowo udowodnione. Kreatywność to umiejętność, którą można doskonalić a istniejące narzędzia mogą pomóc rozwiązywać problemy, które musimy rozwiązać.
W tym artykule przeczytasz

Kto z nas jest najbardziej kreatywny?

Czy znasz jakieś kreatywne narzędzia rozwiązywania problemów? Może nigdy o tym nie myślałeś a sam uważasz się za osobę pozbawioną kreatywności? 

Zachęcę Cię do małego ćwiczenia. Weź kartkę i coś do pisania, i wypisz sytuacje, które wymagały od Ciebie podjęcia decyzji albo rozwiązania niestandardowego zadania. Zastanów się, w jakim stopniu użyłeś swojej kreatywności do rozwiązania wypisanych problemów.

Kiedy tworzysz swoją listę, zobaczysz, że wiele działań codziennych wymaga kreatywności. Malowanie mieszkania to doskonały przykład – nie chodzi tylko o wybór koloru, ale także o poszukiwanie rozwiązań, które pomogłyby obniżyć koszty prac. Nowe projekty często wymagają rozszerzenia zakresu działań. Dzięki kreatywnemu spojrzeniu na zadania oraz sposoby osiągnięcia celu jesteśmy w stanie wypracować skuteczne metody rozwiązywania problemów.

Kreatywność w Codziennym Życiu.

Jeżeli przeanalizujesz swoje zadania i sposób w jaki je rozwiązujesz,  z pewnością dostrzeżesz, że w każdym z nich używasz kreatywności. Kreatywność jest ściśle powiązana z rozwiązywaniem problemów.

Choć wiele osób codziennie wykorzystuje kreatywność do radzenia sobie z problemami, rzadko to zauważają. Codzienne wyzwania, zwłaszcza te drobne, często umykają naszej uwadze. Kreatywność jest nieocenionym narzędziem, które pomaga nam w zarządzaniu zarówno zawodowymi, jak i osobistymi wyzwaniami.

Kreatywność była moim sprzymierzeńcem, kiedy tylko potrzebowałem znaleźć rozwiązanie, podjąć decyzję lub wyjść z trudnej sytuacji. Dzięki niej nie tylko osiągałem sukcesy w pracy, ale także otwierałem się na nowe możliwości. Warto pamiętać, że kreatywność jest cechą, którą każdy z nas może rozwijać.

Kreatywność jest w dzisiejszych czasach jednym z kluczowych aspektów rozwoju osobistego i zawodowego.

Osoby pracujące nad rozwijaniem swojej kreatywności nie tylko poszerzają swoje horyzonty intelektualne i artystyczne, ale także otwierają się na nowe wyzwania i inspirują innych do poszukiwania nietypowych rozwiązań. Rozwijanie własnej kreatywności przynosi korzyści na wielu poziomach. Praca nad własną kreatywnością może ułatwiać radzenie sobie w trudnych sytuacjach, może stać się doskonałą rozrywką w czasie wolnym, może pomóc w karierze czy rozwijaniu własnych przedsięwzięć.

Co wpływa na Twoją kreatywność?

Zanim zaczniesz korzystać z narzędzi, takich jak „Metody kreatywnego rozwiązywania problemów”, weź pod uwagę kilka rzeczy. 

Po pierwsze różnorodność i skalę zadań. Nie wszystkie zadania da się rozwiązać każdym narzędziem, nie każdy problem rozwiążemy w ciągu kilku minut. Ta oczywista prawda może Ci umknąć, jeżeli będziesz ślepo wierzył w narzędzia, zapominając, że wszystko zaczyna się i kończy na osobie, która pracuje nad rozwiązaniem zadania. Narzędzia, które wybierzemy, mają pomóc uzyskać rezultat, jednak same z siebie nie rozwiązują problemu i nie generują rozwiązań.

Uwaga i motywacja do rozwiązania problemu są kluczowe. Zadania, które mają dla nas większe znaczenie, pobudzają nas do większej kreatywności. Odpowiednie ujęcie problemu może znacząco wpłynąć na jego postrzeganą wagę i stopień zaangażowania. 

Ponadto, im więcej autonomii mamy przy pracy nad projektem, tym bardziej możemy być kreatywni. Istnieje zależność między postrzeganą autonomia pracy a inicjatywą i kreatywnością. Im większa autonomia tym większa kreatywność.

Jeżeli pracujesz w zespole, pamiętaj o znaczeniu sprzężenia zwrotnego. Osoby, które otrzymują informację zwrotną, stają się bardziej twórcze. Warto podsumować efekty swojej pracy, aby zrozumieć, jak kreatywność wpływa na rezultaty.

Mit Kreatywności: często spotykane przekonania.

Pierwszym mitem jest przypisanie kreatywności jedynie do artystów i wynalazców. Każdy z nas ma w sobie potencjał kreatywny, niezależnie od branży, w której pracuje. Drugim mitem jest to, że kreatywność to nagła chwila olśnienia, czyli tzw. „przebłysk”. To myślenie sprawia, że postrzegamy kreatywność jako jednostkowe zdarzenie, a nie proces. Prawda jest taka, że 95% kreatywnych rozwiązań powstaje dzięki ciężkiej pracy, ćwiczeniom i eksploracji. Techniki i narzędzia wspierające kreatywność mogą pomóc w osiąganiu oczekiwanych rezultatów, o ile włożymy w to wysiłek.

Metody kreatywnego rozwiązywania problemów.

Zacznijmy od metod, które wykorzystywane są w codziennym życiu i pracy, często nieświadomie.

Jedną z najprostszych technik jest zasięganie opinii na interesujący nas temat wśród osób, które nie są bezpośrednio związane z problemem. Nie tylko pomaga to w zrozumieniu problemu, ale również w ocenie, jak jesteśmy przygotowani do jego rozwiązania. Umiejętne streszczenie problemu postronnej osobie, tak aby go zrozumiała i potrafiła się do tego problemu odnieść, wymaga dobrego przemyślenia zadania. Osoby z zewnątrz mogą zadawać pytania, które skierują nasze myślenie w nową stronę i umożliwią odkrycie innowacyjnych rozwiązań.

Regularne uczestnictwo w spotkaniach networkingowych, konferencjach czy warsztatach związanych z różnorodnymi dziedzinami może przynieść wiele inspiracji. Wymiana doświadczeń z ludźmi z różnych branż pozwala spojrzeć na własne projekty z zupełnie nowej perspektywy, co często sprzyja generowaniu kreatywnych pomysłów.

Inną efektywną techniką jest metoda przypadkowego wkładu. Używając zwykłego słownika, otwórz go na przypadkowej stronie i zapisz losowo wybrane słowo. Następnie spróbuj znaleźć skojarzenia między tym słowem a problemem, nad którym pracujesz. Może okazać się, że takie niewielkie impulsy prowadzą do nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Utrzymywanie codziennej praktyki twórczej, niezależnie od formy, jest kluczowe w rozwijaniu kreatywności. To nie musi być tylko malowanie czy pisanie – każde twórcze działanie, które pozwala na swobodny przepływ myśli, jest wartościowe.

Praktyka mindfulness czyli uważna obecność, pomaga w przełamywaniu blokad twórczych. Skoncentrowanie się na chwili obecnej oraz wyciszenie umysłu sprawiają, że stajemy się bardziej otwarci na nowe pomysły i inspiracje.

 

Mindfulnes można praktykować nawet przez kilka minut dziennie z pomocą szeregu aplikacji dostępnych bezpłatnie. Powyższa praktyka jest związana z pracą nad pomysłami w idei „pozwól aby twórcze rozwiązanie samo Cię znalazło”. Takie podejście zakłada spokojne, wyciszone i intuicyjne podejście do pracy nad rozwiązaniem. Jest ono oparte na założeniu, że nasze wrodzone zdolności twórcze są bardzo bogate i praktycznie dostępne w sposób nieograniczony, niezależnie od tego czy uświadamiamy sobie jakich w danej chwili rozwiązań poszukujemy. Taki stosunek do kreatywności najlepiej charakteryzują pojęcia, jak: intuicja, akceptacja, spokój, cisza, medytacja, zabawa, swobodny przepływ myśli.

W kreatywnym poszukiwaniu rozwiązań pomocne są też techniki journaling czy sztuka wizualizacji. Prowadzenie notesu kreatywnego, w którym zapisujemy swoje pomysły, refleksje i inspiracje, pomaga uchwycić ulotne myśli i tworzyć spójne narracje. Natomiast wizualizacja kreatywna, czyli wyobrażanie sobie w umyśle wybranych scenariuszy, może pomóc w rozwijaniu intuicji i rozbudowywaniu wyobraźni. Wyobrażenie scenariuszy warto uzupełnić rysowaniem mapy myśli.

Metody kreatywnego rozwiązywania problemów a Twój potencjał.

Rozwijanie kreatywności to nie tylko sposób na osobisty rozwój, ale także klucz do otwierania się na nowe możliwości i odkrywanie własnego potencjału. Poprzez eksplorację różnych „Metod kreatywnego rozwiązywania problemów”, regularne inspirujące kontakty z ludźmi oraz praktykę świadomej obecności, każdy może pobudzić swoją kreatywność i zacząć działać w sposób autentyczny i oryginalny. W dzisiejszym dynamicznym świecie umiejętność myślenia kreatywnego staje się coraz bardziej ceniona, dlatego warto inwestować w jej rozwój.

Rozwijanie kreatywności jest szczególnie cenne, jeśli prowadzisz lub chcesz rozpocząć swoją własną firmę.

Więcej o kreatywnych narzędziach rozwiązywania problemów wysłuchasz w podkaście. Zapraszam 🙂 

Udostępnij ten artykuł:

Podcasty i artykuły, które mogą Ci się spodobać:

Każdy materiał to duża dawka wiedzy, inspiracji, strategii i praktyki.
No data was found
podcast
Biznes Kompas
Podcast, który trudności i zagwostki zamienia na proste i sprawdzone rozwiązania. Rozwiązania, które będziesz mógł krok po kroku wdrożyć, budując taką firmę, o jakiej marzysz.

Podcast Biznes Kompas to jeden wielki transfer wiedzy i inspiracji. To strategie, rozwiązania, pomysły, przypadki i praktyka.

Od zwiększenia sprzedaży… do zatrudnienia pierwszego pracownika… przez radzenie sobie z wątpliwościami… aż do super efektywnych działań marketingowych.

Tutaj mogłeś mnie spotkać: